החלפת מפרק ירך

היינו רוצים לחיות את חיינו ללא הליכים רפואיים מורכבים, אבל זה לא תמיד בשליטתנו. אם אתם סובלים מכאבים ממושכים באזור הירך והטיפולים הסטנדרטיים כבר מייאשים אתכם כדאי שתשמעו על החלפת מפרק ירך.

דר' מיכאל דרקסלר, מומחה לכירורגיה אורטופדית והחלפת מפרקים, מספק לכם את כל המידע שאתם צריכים על ההליך הכירורגי.

החלפת מפרק

אורתופדיה היא תחום ברפואה העוסק במחלות ופגיעות במערכת העצמות והשרירים בגוף האדם. אחד הניתוחים הנפוצים והמוצלחים בשטח האורטופדיה הוא ניתוח להחלפת מפרק. בגוף האדם מפרקים שונים, שנמצאים בתנועה מתמדת. המפרקים עלולים להיפגע כתוצאה משחיקה וממחלות שונות כמו דלקת מפרקים. במהלך ניתוח החלפת מפרק מוחלף המפרק הפגוע במפרק מלאכותי שמאפשר המשך תפקוד של הגוף.

מפרק הירך

מחבר בין האגן לרגל, ומאפשר את טווח התנועה של הגפיים והאגן. בירך קיים סחוס שתפקידו למנוע חיכוך של העצם, אך במשך הזמן הסחוס נשחק ונהרס, ומתפתחת דלקת, כאבים והגבלה בתנועה.

פגיעה בסחוס מפרק הירך הינו שכיח, בעיקר בגיל מבוגר, אבל לא תמיד חייבים להגיע להליך כירורגי של החלפת מפרק, ותמיד עדיף להתחיל קודם מטיפול שאינו ניתוחי. בטיפול השמרני ,ראשית נעדיף לנסות להקל על הכאב באמצעות טיפול אנטי דלקתי, ביצוע פיזיותרפיה ונטילת משככי כאבים., אך כאשר הטיפול אינו עוזר, הכאבים מתגברים ומתפתחת הגבלה תפקודית משמעותית נשקול ביצוע ניתוח החלפת מפרק.

ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך כולל החלפה של המפרק הפגוע במשתל מלאכותי שמיועד לדמות את תנועתו הטבעית של המפרק הפגוע. שלבי הניתוח מבוססים על הגעה אל המפרק באמצעות חיתוך של ראש הירך, והחדרתם המשתל אל עצם האגן והירך.

זה אולי נשמע לכם הליך מעט מפחיד, אבל מדובר בניתוח נפוץ שנחשב למוצלח מאוד באורתופדיה המודרנית.

תרגילים לאחר הניתוח

בכל הליך כירורגי קיימות סכנות שונות, ובניתוח החלפת מפרק ירך קיימת אחת הסכנות היא היווצרות קרישי דם ופקקת בורידי הרגליים ובריאות. כדי להימנע מבעיות אלה יש לבצע תרגילים שונים שתפקידם לשפר את זרימת הדם בגוף. במידה ותעברו את הניתוח תקבלו הוראות מדויקות מהרופא על אופן הביצוע ותדירות התרגילים.

כדי לחזור מהר ככל האפשר לשגרה כדאי להיות במעקב אצל הרופא שביצע עבורכם את הניתוח, כי הוא זה שמכיר את ההיסטוריה הרפואית שלכם ואת ההליך הרפואי שעברתם אצלו בצורה הטובה ביותר. לסיכום אפשר להגיד שכדאי תמיד לעקוב אחרי מצב הרפואי שלכם ולהיוועץ במומחים. כך למשל כאבים בגב תחתון, כאבים המפרקי הירך שדיברנו עליהם כאן או כאבי מפרקי ברכיים מצריכים בדיקה ע"י מקצוענים. את הברכיים והירכיים שלכם בהחלט תוכלו לבדוק ולנתח אצל פרופסור מיכאל דרקסלר.