ניתוח החלפת ברך

שחיקת הסחוס במפרק הברך יכולה להיגרם מסיבות שונות: חבלה ישירה, פציעת ספורט או כתוצאה משחיקת סחוס ושינויים ניווניים. כאבים ממושכים בברך והגבלה של התנועה לא חייבים להימשך לנצח. אם ניסיתם את כל ההליכים השגרתיים בטיפול בשחיקה, כגון- פיזיותרפיה, זריקות וכד', והכאבים נמשכים, אולי הגיע הזמן לחשוב על ניתוח החלפת ברך.

פרופ' מיכאל דרקסלר, מומחה להחלפות מפרקים, מספק לכם את כל המידע לגבי ההליך הכירורגי.

כשכואבת הברך

אם אתם סובלים מכאבים ממושכים באזור הברך, אם קשה לכם ללכת, לעמוד או אפילו לשבת וכל תנועה של הברך מקשה עליכם, שלא לדבר על עיסוק בספורט שפעם כל כך אהבתם והיום אתם נאלצים להימנע ממנו, אם נטלתם משככי כאבים, הקפדתם על מנוחה מסודרת והשקעתם בטיפולי פיזיותרפיה אינספור שעות, אך ללא הועיל, והברך עדיין כואבת, יכול להיות שאתם זקוקים לניתוח להחלפת ברך.

רגע לפני שאתם מוותרים על יכולת התנועה שלכם ומשלימים עם העובדה שכאבים בברך ילוו אתכם לנצח בכל תנועה שתעשו, כדאי שתשמעו יותר על ניתוח להחלפת ברך- הליך כירורגי בעל אחוזי הצלחה מצוינים שעשוי לסייע לכם להרגיש טוב יותר בין היתר במצבים של שחיקת סחוס בברך.

הברך

הברך, הנקראת בעברית גם ארכובה, היא מפרק המחבר בין עצם הירך לשוק. למעשה, הברך מורכבת משלוש עצמות – שוק, ירך ופיקה, משני מפרקים- בין השוק לירך ובין הפיקה לירך, ומחלל מפרקי שמצוי בין העצמות. העצמות בתוך המפרק עטופות שיכבת סחוס עדינה שתפקידה לסכך את תנועת הפרק. בתוך החלל המפרקי נמצאים המיניסקוסים, שמשמשים כבולמי הזעזועים של הברך. הברך גמישה ונעה לכיוונים שונים, ובנוסף לכך נושאת את כובד משקל הגוף – לכן היא עלולה לספוג פגיעות שונות. במשך השנים נוצרת שחיקת סחוס בברך הגורמת לכאבים.

שחיקת הסחוס

כאשר הסחוס המפרקי נשחק העצם שמתחת לסחוס נחשפת ומתחילים להופיע כאבים בדרגות שונות כתלות בכמות השחיקה. כאבים הנגרמים בעקבות שחיקת סחוס בברך בדרך כלל גורמים להגבלה בתנועה ולפגיעה ביכולת התפקוד היומיומי. הטיפול הראשוני המוצע במקרים של כאבים בברך הוא פיזיותרפיה ומשככי כאבים, בהמשך הזרקות של סטרואידים וח. היאלרונית, אך כאשר אלה לא עוזרים, הכאבים נמשכים ובהדמייה נמצא שחיקה של המפרק, אזי יש לשקול הליך כירורגי.

דלקת מפרקים ניוונית

קיימים סוגים שונים של דלקות מפרקים, כאשר דלקת מפרקים ניוונית הינה המחלה הכי נפוצה מביניהם ומובילה לשחיקת סחוס בברך, לכאבים ויוצרת מגבלה בתפקוד.

מהו ניתוח החלפת ברך?

בניתוח החלפת ברך מוחלף המפרק השחוק ובלתי מתפקד במפרק מלאכותי שמעוצב כך שיתאים בצורה מושלמת לגוף ויאפשר חזרה לתפקוד מלא.

ניתוח החלפת ברך מתחלק לשני סוגים:

  • החלפה חלקית – תתבצע כאשר רק צד אחד ממדורי הברך נפגע
  • החלפה מלאה- תתבצע כאשר שניים או שלושה מדורים מעורבים.

איך מתבצע הניתוח?

בשלב הראשון של הניתוח ייעשה חיתוך באורך של 15 עד 20 ס"מ כדי להגיע למפרק. לאחר מכן תוסט פיקת הברך ממקומה כדי לחשוף את עצם הירך והשוק. השלב הבא יכלול ניקוי רקמות עודפות והסרה של הסחוסים הפגועים. בשלביו האחרונים של ניתוח החלפת ברך תתבצע השתלה של המפרק החדש, תיבדק פעולתו התקינה וייסגר החתך.