שחיקת סחוס בברך

כאבים ממושכים בברך והגבלה של התנועה לא חייבים להימשך לנצח. אם ניסיתם את כל ההליכים השגרתיים והכאבים נמשכים, אולי הגיע הזמן לחשוב על ניתוח החלפת ברך.

דר' מיכאל דרקסלר, מומחה לכירורגיה אורטופדית והחלפת מפרקים, מספק לכם את כל המידע שאתם צריכים על ההליך הכירורגי.

כשכואבת הברך

אם אתם סובלים מכאבים ממושכים באזור הברך, אם קשה לכם ללכת, לעמוד או אפילו לשבת וכל תנועה של הברך מקשה עליכם, שלא לדבר על עיסוק בספורט שפעם כל כך אהבתם והיום אתם נאלצים להימנע ממנו, אם נטלתם משככי כאבים, הקפדתם על מנוחה מסודרת והשקעתם בטיפולי פיזיותרפיה אינספור שעות, אך ללא הועיל, והברך עדיין כואבת, יכול להיות שאתם זקוקים לניתוח להחלפת ברך.

רגע לפני שאתם מוותרים על יכולת התנועה שלכם ומשלימים עם העובדה שכאבים בברך ילוו אתכם לנצח בכל תנועה שתעשו, כדאי שתשמעו את מה שיש לנו לספר על ניתוח להחלפת ברך- הליך כירורגי בעל אחוזי הצלחה מצוינים שעשוי לסייע לכם להרגיש טוב יותר.

הברך

הברך, הנקראת בעברית גם ארכובה, היא מפרק המחבר בין עצם הירך לשוק. למעשה, הברך מורכבת משלוש עצמות- שוק, ירך ופיקה, משני מפרקים- בין השוק לירך ובין הפיקה לירך, ומחלל מפרקי שמצוי בין העצמות. העצמות בתוך המפרק עטופות שיכבת סחוס עדינה שתפקידה לסכך את תנועת הפרק. בתוך החלל המפרקי נמצאים המיניסקוסים, שמשמשים כבולמי הזעזועים של הברך. הברך גמישה ונעה לכיוונים שונים, ובנוסף לכך נושאת את כובד משקל הגוף- לכן היא עלולה לספוג פגיעות שונות.

שחיקת סחוס בברך

כאשר הסחוס המפרקי נשחק הזעזועים לא נבלמים ומתחילים להופיע כאבים בדרגות שונות. הכאבים בדרך כלל גורמים להגבלה בתנועה ולפגיעה ביכולת התפקוד היומיומי. הטיפול הראשוני המוצע במקרים של כאבים בברך הוא מנוחה, פיזיותרפיה ומשככי כאבים, אך כאשר אלה לא עוזרים, הכאבים נמשכים ובהדמייה נמצא שחיקה של המפרק, אזי יש לשקול הליך כירורגי.

מהו ניתוח החלפת ברך?

בניתוח החלפת מפרקים מוחלף מפרק שחוק ובלתי מתפקד במפרק מלאכותי שמעוצב כך שהמפרק יוכל להמשיך לתפקד. ניתוח החלפת ברך מתחלק לשני סוגים: החלפה חלקית תתבצע כאשר רק אחד משלושת מדורי הברך נפגע, ואילו החלפה מלאה תתבצע כאשר שניים או שלושה מדורים מעורבים.

איך מתבצע הניתוח?

בשלב הראשון של הניתוח ייעשה חיתוך באורך של 15 עד 20 ס"מ כדי להגיע למפרק. לאחר מכן תוסט פיקת הברך ממקומה כדי לחשוף את עצם הירך והשוק. השלב הבא יכלול ניקוי רקמות עודפות והסרה של הסחוסים הפגועים. בשלביו האחרונים של ניתוח החלפת ברך תתבצע השתלה של המפרק החדש, תיבדק פעותו התקינה וייסגר החתך.