החלפת ברך

החלפת מפרק הוא ניתוח נפוץ ומוצלח בתחום האורטופדיה, אבל לא תמיד הוא מתאים לכל אחד.

דר' מיכאל דרקסלר, מומחה לכירורגיה אורטופדית והחלפות מפרקים, מסביר לכם מתי כדאי לבצע ניתוח החלפת ברך.

הברך

הברך, או הארכובה, היא מפרק ברגל המחבר בין עצם הירך לשוק. הברך מסווגת כמפרק ציר עם יכולת תנועה רבה מאוד. הברך מורכבת משלוש עצמות- שוק, ירך ופיקה, העטופים ברקמת סחוס עדינה. בין עצמות המפרק נמצא החלל המפרקי שכולל גם את המיניסקוסים. המיניסקוסים עשויים רקמה ותפקידם לבלום זעזועים ולפזר אותם באופן שווה במפרק.

במהלך פעילות גופנית מפרק הברך נע פעמים רבות לכיוונים שונים. בנוסף לתנועתיות הרבה נושאת הברך גם את משקל הגוף, לכן, יחסית, נפוצות בה פגיעות חריפות. פגיעה בברך לא חייבת להתרחש רק במהלך פעילות גופנית מאומצת, בנוסף קיימות דלקות מפרקים שונות העלולות לפגוע בסחוס הברך ולגרום לכאבים ולהגבלה בתנועה.

מתי נבצע ניתוח החלפת ברך?

דלקת מפרקים ניוונית, לדוגמא, פוגעת במפרק הברך וגורמת לכך שהברך תספוג ותבלום זעזועים באופן לא יעיל. הדלקת גורמת לשחיקת הסחוס ולהופעתם של כאבים הפוגעים בתפקוד והתנועה.

במידה ואתם חשים בכאבים בברך תקופה ארוכה, הגבלה בתנועה, נפיחות וירידה באיכות התפקוד, עליכם לפנות בהקדם לרופא המשפחה. הוא יפנה אתכם לצילום, וגם לאורטופד במידת הצורך. האורטופד יבדוק גם את המפרקים הסמוכים לברך כיוון שכאב יכול להיות מוקרן ממפרק אחר.

הטיפול הבסיסי יכלול מנוחה, משככי כאבים, נוגדי דלקת חבישה של הברך- המגבילה את התנועה ופיזיותרפיה. כאשר מתפתח כאב כרוני הפוגע בתפקוד היומיומי שלכם והטיפולים המסורתיים לא מסייעים להקלה בכאב, יהיה צורך לפנות שוב לאורטופד, ואז נשקול ביצוע ניתוח החלפת ברך.

החלפה חלקית או מלאה

הברך מורכבת ממדורים שונים, וההליך הניתוחי תלוי במספר המדורים בהם יש פגיעה. כאשר רק מדור אחד מעורב נעדיף לבצע החלפה חלקית של הברך. במקרה כזה מדובר בהליך מורכב פחות שיכלול חתך קטן יותר ושיקום קצר יותר. לעומת זאת, כאשר מעורבים שניים או שלושה מדורים נבצע החלפת ברך מלאה דרך חתך גדול יותר.

ניתוח מוצלח

מעל 90% מהמטופלים שעברו ניתוח החלפת ברך מדווחים על הקלה משמעותית בכאבים ושיפור בניידות ובאיכות החיים. הניתוח עשוי לשפר את מצבכם באופן דרמטי. חשוב לזכור שהצלחת הניתוח תלויה מאוד גם בהליך השיקומי וברמת שיתוף הפעולה של המטופל אחרי הניתוח.