החלפת מפרק הירך

מפרק הירך, המאפשר את טווח התנועה של הגפיים והאגן, עם השנים חשוף לתהליכי שחיקת סחוס. הרס זה מוביל לחשיפה של העצם שמתחת לסחוס (עצם סבכונדרלית), התפתחות דלקת, כאבים במפרק הירך והגבלה בתנועה. ניתן להקל על הכאב באמצעות משככי כאב, טיפול אנטי דלקתי ופיזיותרפיה. במידה והטיפול השמרני אינו מספק וקיימת הגבלה תפקודית משמעותית המלווה בכאבים רבים, ניתן לשקול לעבור ניתוח להחלפת מפרק הירך. במהלך ניתוח החלפת מפרק ירך, מוחלף המפרק הפגוע במשתל מלאכותי, שמדמה את תנועתו הטבעית של מפרק הירך.

ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע במספר שלבים:

גישה למפרק: בשלב הראשון בתהליך החלפת ירך יבוצע חיתוך בצד הירך כדי לאפשר גישה למפרק. קיימות מספר גישות שונות לביצוע חתך – גישה קדמית, צידית או אחורית.

הסרת הראש הפמורלי: לאחר חשיפת מפרק הירך מנסרים ומוציאים את הראש הפמורלי מבסיס הצוואר.

הכנת האצטבולום: לאחר הוצאת הראש מנקים את האצטבולום משאריות רקמה ובעזרת מקדח מיוחד מוסר הסחוס. העצם מעוצבת בצורת חצי עיגול כדי שתתאים באופן מדויק לכיסוי המתכת של המרכיב האצטבולארי.

התקנת המשתל האצטבולרי: לאחר קביעת הגודל והצורה המתאימים, מוחדר המשתל האצטבולארי למקום, לעיתים מחוזק בברגים. העצם מסביב צומחת לתוך המשתל. לעיתים כשמדובר במשתל מודבק, נעשה שימוש במלט עצמות מיוחד על מנת לעגן את המרכיב האצטבולרי לעצם.

הכנת התעלה הפמורלית: בעזרת מכשיר שיוף מיוחד מעוצב הפמור החלול בצורה המדויקת של משתל המתכת במרכיב הפמורלי.

החדרת המשתל הפמורלי: לאחר קביעת הגודל והצורה המתאימים, המשתל הפמורלי מוחדר לתוך תעלת הפמור. כמו באצטבולום גם כאן העצם מסביב צומחת לתוך המשתל. לעיתים כשמדובר במשתל מודבק, נעשה שימוש במלט עצמות מיוחד על מנת לעגן את המרכיב הפמורלי לעצם.

חיבור הראש הפמורלי: השלב האחרון בתהליך החלפת ירך, לפני סגירת החתך, הוא חיבור כדור המתכת או הכדור הקרמי המחליף את הראש הפמורלי.

סגירת החתך: סגירת חתך בניתוח החלפת מפרק ירך מבוצעת באמצעות חוטים מיוחדים שאינם נספגים לשיכבה המכאנית (קפסולה או פציה). לאחר מכן תפרים תת עוריים נספגים קרוב לשפתי החתך ולבסוף סגירה עם סיכות.

תרגילים למניעת סיבוכים לאחר ניתוח החלפת ירך:

כדי למנוע היווצרות קרישי דם/פקקת בורידי הרגליים ובריאות לאחר החלפת מפרק ירך, חשוב להקפיד על ביצוע מספר תרגילים:

  1. נשימה עמוקה ושיעול
  • תרגיל זה ניתן לבצע בשכיבה או ישיבה
  • כל 15 דקות – 5 שאיפות עמוקות ולאחר מכן 2-3 שיעולים עמוקים
  • רצוי לבצע תרגיל זה במשך כל שעות הערות מדי 20 דקות, לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

2. הנעת כפות רגליים

  • בשכיבה על הגב או בישיבה במיטה, תוך שמירת רגליים ישרות, הנעת כפות הרגליים והקרסוליים לשיפור זרימת הדם קדימה ואחורה רחוק ככל האפשר
  • רצוי לבצע תרגיל זה במשך כל שעות הערות מדי 20 דקות
  • כאשר הברכיים ישרות - הרגשת מתיחה של שרירי התאומים ושרירי ירך אחורית (המסטרינג)
תרגיל כפות רגלים לפני החלפת מפרק ברך
תרגיל כפות רגלים לפני החלפת מפרק ברך

צפו באילוסטרציה של ניתוח החלפת ירך